مراقبت بعد کاشت مو چیست

امروزه کاشت مو، برای زیبایی افرادی که موهای خود را به دلایل مختلفی از قبیل دلایل ارثی از دست داده اند، راهی مناسب می باشد. این افراد می توانند به کمک این عمل جراحی، زیبایی از دست رفته خود را تا حدی برگردانند ولی باید مراقبت بعد کاشت مو را رعایت کنند. امروزه کاشت مو در شهرها و کلانشهر های مختلفی از قبیل شیراز، اهواز، تهران و … انجام می شود.

مراقبت بعد کاشت مو

پس از انجام این عمل جراحی، در حدود سه تاچهار ماه طول می کشد که موهایی که کاشته اید رشد کنند. این دوره سه تا چهار ماهه، از بوجود آمدن دلمه های ریز روی سر شروع می شود. این دلمه ها، در عرض ۷-۱۰روز می افتند و با ساقه مو پوشانده می شوند. ساقه قدیمی پشت این دلمه ها باقی می ماند و ساقه جدید برای تولید موهای جدید در زیر آن رشد خواهد کرد. پس از اینکه ساقه های جدید مو زیر دلمه ها تشکیل شد، رشد موها کم کم آغاز شده و این رشد تقریبا تا ماه دهم ادامه پیدا می کند. پس از این مدت و تقریبا در ماه پانزدهم، شما می توانید رشد موهای خودرا بطور قابل ملاحظه ای ببینید. پس از شروع رشد موها، این موها در هر ماه و در شرایط طبیعی تقریبا در حدود ۱٫۵سانتی متر رشد خواهند کرد.

رویش قابل ملاحظه موها پس از کاشت مو

داروهایی که برای مراقبت بعد کاشت مو برای جلوگیری از عفونت و التهاب منطقه کاشت تجویز می شوند:

 • تجویز آنتی بیوتیک به جهت کاهش التهاب و جلوگیری از ایجاد عفونت در منطقه کاشت مو می باشد. بدن انسان در مقابل هر جسم خارجی واکنش داده و برای مقابله با آن گلبول های سفید و پروتئین های مکمل دفاعی را برای مقابله با آن جسم خارجی به آن منطقه می فرستد. برای همین است که معمولا پس از انجام عمل های جراحی، از جمله عمل های جراحی کاشت موی سر طبیعی، به افراد آنتی بیوتیک داده می شود تا از ایجاد عفونت و التهاب در آن منطقه جلوگیری به عمل آید.
 • پس از عمل کاشت مو نباید از داروهایی که خون را رقیق می کنند مثل آسپیرین، و همچنین از قرصهای مسکن مثل بروفن استفاده کرد. تا یک هفته پس از کاشت مو نباید از این دارو ها استفاده کرد زیرا استفاده از این داروها می تواند سبب خونریزی در ناحیه کاشت شود.

مراقبت بعد کاشت مو

روش شست و شو و استحمام تا دوهفته پس از کاشت موی طبیعی

  تا دو هفته پس از کاشت موی طبیعی، باید با شامپوی بچه ی رقیق شده، شست و شو را انجام داد. دقت کنید که شست و شو باید از ۲۴ ساعت پس از کاشت مو و به تعداد ۲ بار در روز انجام شود. همچنین نباید به مدت دو هفته، روی منطقه کاشت شده، دست کشید. پس از دو هفته و به آرامی می توان روی آن منطقه دست کشید. علاوه بر شستن موها با شامپوی بچه ی رقیق شده، هفته ای دوبار باید از شامپوی کتاکنازول نیز استفاده نمود. پس از حدود یک ماه از کاشت موی طبیعی، می توان از انواع شامپوهای خوب برای شستن موهایتان استفاده نمایید. همچنین برای شست و شوی منطقه بخیه، بایستی حدود ۲۴ ساعت پس از کاشت مو، شست و شو را به آرامی شروع کرد. بصورتیکه بخیه ها باز نشود.

استفاده از شامپوهای مناسب، بعد از یک ماه از کاشت مو

عوارض کاشت مو که ممکن است در صورت عدم رعایت مراقبت های پس از کاشت ایجاد شوند و راه های مقابله با آن

 • خونریزی

   پس از کاشت مو، در مناطقی که کاشت انجام شده، امکان دارد خونریزی هایی ایجاد شود. در صورتی که خونریزی ایجاد شد،  بایستی روی آن منطقه گاز استریل گذاشته و تا ۱۰-۱۵دقیقه روی آن را بپوشانید. در صورتی که پس از این زمان، خونریزی بند نیامد، بایستی با پزشک خود موضوع را درمیان بگذارید.

 • تورم در ناحیه کاشت

   پس از کاشت مو،  معمولا روی سر هدبندی قرار داده می شود که از تورم آن ناحیه جلوگیری به عمل می آورد. این هدبند نباید تا ۵ روز برداشته شود. در صورتی که این موضوع را رعایت نکنید، ممکن است تورم ایجاد شود.

 • عفونت ناشی از نکشیدن بخیه ها

   بخیه هایی که برای کاشت مو استفاده می شوند معمولا غیر قابل جذب بوده و در حدود ۱۰-۱۴روز پس از انجام عمل جراحی، باید کشیده شوند تا از عفونت احتمالی ایجاد شده جلوگیری شود.

 • ورزش و فعالیت، اثر مخرب روی کاشت مو

   پس از این عمل جراحی،  معمولا تا ۲۰روز نباید هیچ ورزشی را انجام دهید. پس از ۲۰روز می توانید ورزش های ملایم از قبیل پیاده روی را انجام دهید. ولی تا ۳ ماه پس از انجام این عمل جراحی، نباید ورزش های سنگین مانند ورزش وزنه برداری انجام داد.

 • تاثیرات مخرب شنا و آفتاب، روی منطقه جراحی

   شنا در استخرها ممکن است به دلیل آلودگی های باکتریایی احتمالی در آن، به پوست ناحیه کاشت مو آسیب رسانده و اثر مخرب روی آن داشته باشد. لذا بایستی تا دوماه پس از این عمل جراحی، از انجام ورزش شنا پرهیز شود. همچنین ممکن است گرافت ها در مقابل نور آفتاب مستقیم طی حمام آفتاب گرفتن بسوزند و رویش موها به درستی انجام شود.

 • فولیکولیت ایجاد شده در منطقه عمل جراحی

   بعضی اوقات در منطقه کاشت مو، فولیکولیت یا التهاب فولیکول های مو ممکن است ایجاد شود. این حالت معمولا دارای نشانه هایی از قبیل جوش های کوچک در ناحیه کاشت می باشند. اگر این حالت ایجاد شد، بایستی روی منطقه ملتهب، گاز استریل گرم و مرطوب گذاشته و علاوه بر آن از پماد آنتی بیوتیک به میزان سه بار در روز، برای کاهش فولیکولیت ایجادشده استفاده کرد.

 • عوارض ایجاد شده در هنگام رنگ کردن و یا کوتاه کردن مو

   در صورتی که تا قبل از دوهفته، موهارا کوتاه کرد و یا تا قبل از یکسال آن ها را رنگ کرد، این کار می تواند اثرات مخربی روی تشکیل موهای جدید کاشت شده و رشد آن ها داشته باشد.

مراقبت بعد کاشت مو

نکات دیگری در مورد مراقبت های بعد از کاشت مو

 • از مصرف الکل تا یک هفته پس از انجام عمل جراحی، خودداری شود زیرا ممکن است دارای عوارضی از قبیل خونریزی باشد
 • در هنگام کار با وسایل و ابزار آلات خطرناک دقت کنید که به موهای کاشت شده شما آسیبی نرسد.
 • هنگام خواب، از دوبالش استفاده کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *